Yangın Elbisesi
Anasayfa 111 » Anasayfa » Yangın Elbisesi ---

İLGİLİ ÜRÜN GRUBUNA GİTMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ..

 

Uygun yapılan risk analizi sonucu hangi tip kumaşın ve hangi çeşit elbiselerin kullanılacağı belirlenir.   Isı ve alevin cinsine, ortamın tehlikelerine bağlı olarak temel olarak seçimi yapılacak elbise türleri aşağıdaki gibidir. Bu elbiseler ortamın riskine bağlı olarak tek katlı olarak imal edilebileceği gibi çok katlı yapıda da kullanılabilirler.

Isıya maruz kalan endüstri çalışanları için giysiler: Elektrik arklarına karşı, orman itfaiyesi, patlama riski bulunan gaz&petrol ile çalışmalarda, erimiş metallere karşı koruma, döküm ve kaynak işlerinde, arama-kurtarma, polis ve askeri amaçlı kullanılabilir. Genelde tek veya çift  katlı imal edilen elbiselerdir. EN 531, EN ISO 11611, EN 61482 1-2 standartlarına uygun elbiselerdir. 

 

Alevle mücadele elbiseleri-İtfaiyeci Giysileri: Çok katlı yapıda imal edilirler. Endüstriyel amaçlı koruyucu giysilerden daha tehlikeli ve riskli ortamlarda kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmışlardır. Hem aleve karşı koruma sağlar, hem de yangın ortamında bulunabilecek su ve kimyasalların vücuda temas etmesini önler ( nefes alabilir, ancak yüksek pentrasyon dirençli nem bariyeri sayesinde). EN 469 standardına uygun elbiselerdir.

 

Uzman itfaiyeci elbiseleri- Alüminize elbiseler: En tehlikeli yangın ortamlarında, itfaiyeci elbiselerinin kullanıldığı ortamlardan daha yüksek riskli ortamlarda kullanılır. Baş, eller, gözler ve ayaklar da dahil bütün vücuda koruma sağlayan çok katlı elbiselerdir. Yüksek radyan ısının bulunduğu ortamlarda kullanılması amaçlandığı için alevin oluşturduğu radyan ısının zararlı etkilerinden korunmak ve ısıyı geri yansıtabilmek amacıyla dış katmanlarında ışığı iyi yansıtan aramid taşıyıcılı alüminize kumaşlar kullanılmaktadır.  EN 1486 standardına uygun elbiselerdir.  

 

Belirlenen performans özelliklerine göre bu kumaşlar aşağıda belirtilen değişik alanlarda kullanılabilir.

Endüstri ( petrol& gaz, çimento, alüminyum& demir-çelik, dökümhaneler, arama kurtarma..vs.)
Elektrik şirketleri, Askeriye, Emniyet güçleri, Orman itfaiyesi…
Denizcilik sektörü, İtfaiyeler…
Isı ve alevin oldukça yoğun bulunduğu ortamlar, tanker yangınları, uçak yangınları, büyük felaketlerde

 

Anasayfa » Yangın Elbisesi

 
Araçlar
       
facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this  
e-bülten üyeliği
Yenilikler ve Kampanyalardan Haberdar Olmak içim e-mailinizi bırakın SİZE ULAŞALIM...
Ad Soyad
e-posta